Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie

Poznajcie Białego Wilka

W dzisiejszych czasach nikomu nie trzeba przedstawiać, kim jest Geralt z Rivii. Obecnie to jeden z najpopularniejszych, najsławniejszych ludzi na ziemi i nic nie zmienia fakt, że jest to postać fikcyjna. Andrzej Sapkowski stworzył ikonę popkultury, którą pokochały miliony, a “Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie” (https://www.taniaksiazka.pl/wiedzmin-tom-1-ostatnie-zyczenie-andrzej-sapkowski-p-503247.html) to początek jego drogi.

Mrukliwy łowca potworów

Wszystko zaczęło się od numeru czasopisma “Fantastyka” z 1986 roku, gdzie opublikowano konkursowe opowiadanie Sapkowskiego pt. “Wiedźmin”. Słynny cytat otwierający sagę to: “później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, od bramy Powroźniczej.” Autor od początku zachwyca nas swoim kunsztem literackim i umiejętnością operowania słowem. Jego bohaterowie są żywi, barwni i zdecydowanie nie czarno-biali. W prozie Sapkowskiego występuje cała paleta barw i wiele odcieni szarości, a żadna decyzja nie jest tak naprawdę ani dobra, ani zła. Moralne dylematy to jeden z najmocniejszych punktów Wiedźmina i widać to już w pierwszym tomie pt. “Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie”.

Jednak mówiąc o najmocniejszych punktach książki (i serii ogółem), zdecydowanie takim będzie sam Geralt. Ten mrukliwy łowca potworów, który zarabia na życie w zawodzie, który niemal już nie istnieje, z miejsca zdobywa naszą sympatię. Pogardzany za swoją inność, wyśmiewany za kodeks honorowy i szykanowany za swoją profesję szybko staje się postacią, która na zawsze zapadnie w naszą pamięć. “Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie” sprawnie prezentuje nam tego bohatera, skupiając się głównie na nim. To świetne wprowadzenie do świata “Wiedźmina”, nakreślone tak barwnie i realistycznie, że nasz świat rzeczywisty wydaje się fantazją, a ten z “Wiedźmina” – prawdziwym. Sapkowski to niewątpliwy mistrz w swoim fachu.

Zabawa konwencją

Uroki “Wiedźmina” to nie tylko sam Geralt i odcienie szarości, ani nawet cięty język Sapkowskiego i jego fantastyczny styl pisania. To też zabawa konwencją i urealnianie baśni, legend i podań znanych w naszej polskiej kulturze. “Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie” zawiera na przykład opowiadanie będące wariacją na temat baśni “Piękna i Bestia”. Po jego przeczytaniu czytelnik może zadać sobie pytanie, kto tam właściwie był bestią. Inny przykład to bajka o Królewnie Śnieżce, której obraz znajdziemy w opowiadaniu “Ziarno prawdy”. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Przez lata “Wiedźmin” stał się naszym najlepszym towarem eksportowym. Sapkowski stworzył postać na miarę legend takich jak Batman czy Superman. “Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie” to pierwszy tom kilkutomowej serii o Białym Wilku, który zdecydowanie warto poznać.

Książka zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com